Kullanıcı Adınız :

Şifreniz

:
- Şifremi Unuttum
- Üye Değilim

Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara'dan Mesajlar
Tarih : 07/10/2007
İzlenme : 22178

Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara'dan  Mesajlar

II. Ulusal Romatizmal Hastalıklar Kongresindeki
Konuşmasından  29.Nisan.2006 - Antalya


ANKİLOZAN SPONDİLİTLE YAŞAMAK

Deneyim  ve Öneriler

Öncelikle mesajım benim rahatsızlığıma sahip olan, özellikle teşhisi erken konan hastalara, eğer gerekenleri yaparsanız bilin ki hem duruş açısından hem de yaşam kalitesi açısından çok şey kazanırsınız. Şimdi benim yaşadıklarımı sizlerle paylaşacağım.

İkinci mesajım sevgili doktorlara teşhisteki gecikme ve doğru teşhise kadarki yanlış uygulamaların bedeli ağır olmaktadır. Şöyle ki; benim durumumda ilk önceleri böbrekte kum teşhisi, disk kayması teşhisi ve allerji teşhisi konulmuştur.

Tabi ki bunlara uygulanan tedaviler esas tedaviyi çok geciktirmektedir. Diğer bir husus bana kesin teşhis konulduğu zaman hastalığın seyrinin ayrıntılarının anlatılmamasıdır. Yalnız bir fizik tedavi mütehassısı birazcık alaylı bir tavırla “Bir gün sen mehtaba yere yatıp bakacaksın” demişti. Bunun ne anlama geldiğini bükülme başladıktan sonra (Postür Değişimi) anladım. Hastalığın seyri böyle mi ifade edilmeliydi?

Üçüncü mesajım fizyoterapistlere, hastalıkla ilgili fizik tedavi ve özellikle yapmamız gereken hareketleri bizim gibi hastalara sevdirmeleridir. Şu veya bu şekilde hasta fizik tedaviye gelemeyebilir, bunun mali boyutu göz ardı edilmemelidir. Ama hastalığa dönük egzersizlerin önemi ve sürekliliği vurgulanırsa hastaya yaşam kalitesi açısından çok mesafe aldırılabilir.

Son mesajım AS'li dostlara; size öğretilen hareketleri muntazam ve sürekli yapmak zorundasınız. Yalnız ilaç tedavisiyle düzeleceği yanlışına siz girmeyin. Halbuki 1997'de başladığım fizik tedavi öğretilerine çok önceden başlamış olsaydım, bugünkü duruş bozukluğu olmayacaktı veya daha az olacaktı düşüncesindeyim. Eğer genç yaşta iseniz hareket ve duruş kabiliyetinizi koruyabileceğinize inanıyorum.

Bir önemli nokta da lütfen hayata küsmeyin ve hayatı kucaklayın BENİM GİBİ…

 


:: Tüm giriş yazıları için tıklayınız


© 2005-2009 Ankilozan Spondilit Hasta Derneği