Yazar Mesaj
<  Doktorunuz Yanıtlıyor  ~  AS Hastası mıyım ?
Raistlin
MesajTarih: Pts Tem 03, 2006 4:28 pm  Alıntıyla Cevap Ver

Herkese merhabalar ,

1-1,5 aydan beri yaşadığım bazı sıkıntılar var evhamlı ve de meraklı birisiyimdir araştırmayı severim ve nihayetinde sitenizi buldum ve de üye oldum.İncelemelerimde üyelerin hastalık deneyimlerini yazmış olmaları ve benimde yaşadıklarımla eşleşmesi AS veya benzerleri üzerine odaklanmama sebep oldu bu açıdan sitenin görevini yerine getirdiğini söyleyebilirim.Çok teşekkür ederim herkese de geçmiş olsun dileklerimi de iletmiş olayım.

Ben gerçekten AS li miyim bunu fazlasıyla merak ediyorum Dr Tuncay Beyden ( ya da diğer hocalarımdan , arkadaşlarımdan ) bir değerlendirme ricasında bulunuyorum.Son zamanlarda yaşadıklarımı anlatmak istiyorum.

35-40 gün kadar önce boğaz ağrım oldu pastille yumuşamayan bir ağrı yutkunma zorluğu yaratıyordu.Önemsemedim ama yaklaşık 3-4 gün sonra araba kullandıktan sonra yürümeye başladığımda sağ kalça kemiğimde hafif bir sızı vardı biçimsiz oturduğumu düşünmüştüm ama sonradan bu ağrılar arttı ama bir vakit sonra hafifledi hatta geçti.Ağrının geçtiği dönemde biçimsiz hareketlerde örn. bacak bacak üstüne atma ya da zorlayıcı bazı hareketlerde ağrıdığını hissettim.Boğaz ağrımla ilgili doktor farenjit olduğumu söyledi ve kuvvetli bir antibiyotik verdi ( yanılmıyorsam avelox du günde 1 doz ) antibiyotiğin bitirdim ya da bitmek üzereyken tam olarak hatırlamıyorum kalburgalarımın altı şiddetli ağrımaya başladı bununla birlikte idrara çıktıktan sonra müthiş bir yanma kasık ağrısı göbek deliğime yayılan ağrı oldu.Böbreklerimde ağrıdı bu dönem ayrıca sadece idrardan sonra değil normalde de penis içi yanması oldu.İdrar rengi koyu çıkıyordu bu dönemde boğazım tekrar kızardı ve ben gene doktora gittim idrar tahlilinde hafif bir kanama olduğu söylendi.Ultrasonda sağ böbreğimde herkeste olabileceği söylenen kist çıktı önemli değilmiş 2. antibiyotik tedavisinden sonra şikayetlerimde azalma oldu ama tam anlamıyla geçmedi bende böbreklerle ilgili ciddi bir problem olabilir düşüncesiyle Nefrologa gittim , gitmeden önce bel ağrılarım başladı hafiften.Böbrekle ilgili bir problem olmadığını antibiyotik kullanımına bağlandı ama omurlardan birinin kaydığını söyledi doktorum.Yapılan böbrek fonksiyon testleri normal çıktı CRP seviyesi normaldi kan testlerinde anormal hiçbişey yoktu idrar içinde aynısı.Herşey bundan sonra başladı diyebilirim o haftasonu bel ağrılarım şiddetlendi ve de 2-3 gün sonrası kalça ağrılarım çok arttı oturamaz oldum gece ağrıdan uyuyamadım yan dönüp yatamıyordum uyusam bile acıdan o 2-3 gün boyunca gece uykum bölündü ağrılar çoğunlukla belimde , kalçamda ve sağ omuz eklemimde ( ender ) oldu kasık ağrılarım vardı bunun dışında kaburgamın alt tarafı ve biraz aşağısındaki çıkıntılı (belimin yanı diyebilirim) kemikte de oldu.farenjit olduğum dönemde başka yerlerde de oldu uyurken çıkmıştı sağ dirsek-omuz arasındaki bölge ağrı oldu sağ bacağımda dizime doğru olan bölgede ağrı oluştu.Nihayetinde fizik tedavi doktoruna gittim rontgen filmlerinden bişey çıkmadığını söyledi ve etolfort ve cabral yazıldı ama o azaman AS hastalığı bilgisine sahip olduğum için açıkcası tatmin olmadım 1 hafta bekledim düzensiz etol kullandım ağrılarım çok hafifledi ama tam anlamıyla geçmedi.Bende Prof. seviyesinde özellikle AS ile ilgilenen bir hocaya gittim.Herşeyi en başından anlattım filmlerime baktı omurga filmimde şöyle diyor :
- L3,4,5 vertablaralarda ( yanlış yazmış olabilirim ) şüpheli schmol nodülleri tespit edilmiştir.
- Eklem araları tabidir yazıyor.
Kalça ve sağır bölgesi rontgenlerde de bir problem yok gözüküyor.
Açıkca konuştum Araştırma yaptığımı AS olup olmadığımı sordum bunu düşündüğünü ama benim hareketlerimin normal olduğunu söyledi. AS li olduğuma o kadar inandım ki sitenizde yer alan egzersiz hareketlerini bazı günler 2 kere düzenli yaptım hatta eski halime göre daha esnek oldum eğilip ellerimi ayaklarıma deydirebiliyorum.Hatta belli bir ısınmadan sonra yere bile dokunabiliyorum.Belimi çevirebiliyorum.( bazen genellikle ısınmadan gövdemi sağa sola çevirdiğimde nodüllerin çıktığı bölgeden kütürtü geldiği oldu)Sabahları kalktığımda çok bir tutukluğum yok yarım saat bir saat süresince daha aktif oluyorum.Doktorum eğildiğimde omurgalarımı ölçtü sanırım 16 santim dedi ayrıca derin nefes alıp mezura ile ölçtüğünde de normal değerlerde olduğunu belirtti.
Kısaca benim için 2 teşhis kondu
Öncelikli teşhis Streptekok sebepli atralji
2. ise Reiter Sendromu
Bana bir aspirin ve de Rentudil forte yazdı ilaçları kullan birşeyin kalmıcak dedi ama ben kafama taktım bir kere 1 hafta oldu ilaçları kullanıyorum bişey değişmedi açıkcası 1 hafta sonra kontrole gideceğim ama beynimde kıymık gibi!
Muayeneden sonraki gün İstanbul yağmurla güne başladı kıscası havalar nemli gidiyor ve benim ağrılarım arttı.

6 günlük ve genel ağrı listesi şu şekilde ;

- Kalça kemiklerim ağrıyor genellikle zorladığımda ağrı artıyor.Hiç sızlamasa bile bacağı karna çektiğimiz esneme egzersizinde zorlarsam hafif sızı oluyor.
- Bugün otururken bel ağrım var sabahtan beri künt bir şekilde hafifçe
- Sağ el ve ayak tarak kemiğinde sızlama var parmağımda da oluyor bazen dizimde sızlıyor.Zaten her iki dizde de Dİz Önü Ağrısı var özellikle sağ dizim kötü durumda 3-4 seneden beri şiş eskisine göre çok iyi durumda zaten sızlarsa sağ dizim sızlıyor.Sadece bir kez sağ kaval kemiğimde ağrıdı.
- Sol kol kemiğimde de sızlama oluyor.
- Omuz eklemimde zorlanma var kıtırtı sesi geliyor
- Omurgamda hat boyunca hissizlik var gibi hissediyorum
- ender olarak göğüs kafesimde yukarı doğru uzayan karıncalanma şeklinde ağrım var bu en başında da oluyordu ama çok ender
- Bel ile kalça arasında kalan bölgeyi sıktığımda sızlıyor , kalça ağrımın beni uyutmadığı zamanlarda daha çok sızlıyordu sıktığımda
- Aynı şekilde dizime doğru uzanan ağrıda böyle ,kas ağrısı olarak nitelendirebilirim bacağımın arkası da bazen ağrıyor.
- Omurgamın üst tartafında ağrı oluyor bazen yan taraflarda kas ağrısı da var araba kullanırken dik durmaya çalıştığımda ağrı olmuştu.
-Aslında ben kendimi bildim bileli hep kambur durmuşumdur şimdi korku gelince dik durmak için kendimi zorluyorum ve de eskisine göre duruşumda düzeldi sizce bu kas ve omurga ağrısı yapmış olabilir mi ?
- Boğazda gene kızarıklık oluştu tuzlu su ile gargara iyi geldi ağzımda 2 tane yara çıktı ilgili olabilir diye belirtiyorum.
- Hastalığın en başlarında gözlerimde yanma hissettim sağ gözümde kanlama vardı hafiften ama çabuk geçti.
- Tam olarak başlangıç zamanını bilmediğim( belki birkaç yıldan beri ) bulutlu yağmurlu havalarda kemiklerim sızlardı.
- Özellikle ayak bileklerimden yürürken çıtırdardı.
- Herzaman olmadı ama son dönemde fark ettiğim şey diz eklemlerimde ısınma olduğu.Ancak sürekliliği yok.

Saymaya kalkarsak belki daha çok şey çıkabilir ama ağırlıklı olanlar bunlardır.Amacım ;gerçekten neyim var bunu bilmek hiçbirşeyin çıkmaması da rahatsız ediyor.Teşhis ,doktor vb.. asla ve asla karşılaştırma yapmak değil lütfen beni yanlış anlamayınız.Ama şu 1 aydan beri psikolojim bozuldu üzerimden atamıyorum işime ve hatta hayata focus olamıyorum.

Kusura bakmayın çok uzun oldu ama yakın zamanda olduğu için ağrılarım herşeyi detaylı hatırlayabiliyorum.

Tuncay Hocanın ve de herkesin değerleri görüşlerinizi bekliyorum.

Herkese tekrardan sevgi ve saygılar

Gökhan...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Mesajları göster:   
Tüm saatler GMT +2 Saat

Sonraki başlık
Önceki başlık
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)
ASHAD - Ankilozan Spondilit Hasta Derneği Forum Ana Sayfası  ~  Doktorunuz Yanıtlıyor

Bu forum kilitlenmiştir, yeni bir başlık açamazsınız, cevap gönderebilir ya da mesajları değiştirebilirsiniz   Bu başlık kilitlenmiştir, cevap yazamaz ya da mesajları değiştiremezsiniz

Forum Seçin:  

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız