Yazar Mesaj
<  Hastalık Deneyimleri  ~  ÜVEİTTEN KURTULUŞ YOKMU?
benek
MesajTarih: Sal Nis 29, 2008 4:02 pm  Alıntıyla Cevap Ver

Merhaba ben yaklaşık 7 aydır üvetim.hastalığın ne olduğunu nasıl olduğunu bana ne yazıkki hiç bi dr anlatamadı.kendi çabalarımla ne ile savaştığımı öğrenmeye çalıştım.tam 6 doktora gittim bu konuda en iyileri olduğunu söyleyen yalnız hiç gelişme sağlanamadı umudumda kalmadı artık.gözlerim ciddi anlamda gün geçtikçe daha kötü bi görme ile karşı karşıya geliyor.uçuşan cisimcikler ve bulanık görme gözlük takmama rağmen net olmasada nete yakın bile görememe sorunu beni ciddi anlamda demotive ediyor.kullandığım şu an sadece pred forte göz damlası onu eğer kesersem akabinde atağım tekrarlıyo.bu arada bu hastalık yüzünden belki çocuk sahibi olamayabilirmişim ne derece doğru bilemiyorum?ne yapacağımı bilmiyorum bu durumdan kurtulmak için ne yapabilirim yardımcı olursanız sveinirim
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Dr Evrim
MesajTarih: Sal Nis 29, 2008 7:03 pm  Alıntıyla Cevap Ver

Geçmiş olsun. Uveit ciddi ve acil müdahale gerektiren bir sorun. Mutlaka hemen çözülmesi gerekli. Üveit tedavisi için bazen TNF alfa blokerleri kullanılıyor.

Göz bulgularınızın altında yatan sebep vaskülit olmasın?? Eğer öyleyse agresif tedavi gerekebilir.

Bazen AS ile Behçet hastalığı aynı anda olabiliyor bu durumda bulgu ve belrtiler farklı özellik gösterebiliyor. Umarım sizde böyle bir şey yoktur.

Sevgiler
Başa dön
yemailyas
MesajTarih: Sal Nis 29, 2008 8:35 pm  Alıntıyla Cevap Ver

Sayın Dr. Evrim Aralık ayında sitemize kayıt olmuşsunuz ancak sizi pek aramızda göremiyoruz ,sitemizde siz ve sizin gibi tıp adamlarını daha fazla olması ve bizlere bilgi vermesi ilerisini göre bilmemiz ve hastalığımız hakkında daha çok bilgi saybı olmamızı sağlayacaktır.

Sizi hep aramızda görmek isteriz.
Saygılarımla,
İlyas HOŞAFÇI
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger
okuyubasi
MesajTarih: Çrş Nis 30, 2008 12:01 am  Alıntıyla Cevap Ver

evet dr.evrim sizinde katkılarınızı bekliyoruz..bizlere vakit ayırırsanız çok seviniriz..

lunique
MesajTarih: Çrş Nis 30, 2008 10:29 am  Alıntıyla Cevap Ver

ben 6 yıldır üveit hastasıyım. ilk başlarda nerdeyse her ay bi atak olurdu. şimdi sadece senede 1 kere oluyor. üveitte korkulacak bişey yok. biraz deneyim kazandıkça doktorun göremediği derecede az olan hastalığı sen farkedip hemen damlanı kullanmaya başlıcaksın ve nerdeyse hastalık başlamadan kesiceksin. zamanla kendi doktorun olucaksın. vucudundaki herhangi bir yerde olan iltihabın göze vurması bu hastalık. doktorun bana dediği kelimesi kelimesine 'vucudun gözü reddetmesi'. ilk zamanlar kortizon tedavisi oldum ağızdan hap aldım. daha sonra gözümden iğne olmaya başladım. en etkili tedavi iğne olmak ama bu biraz zor bişey. kortizon daha geç tesir ediyo. ama artık ne iğneye gerek kalıyo ne de kortizona. erken farkedince damla tek başına işe yarıyo. korkucak bişey yok zamanla alışıcaksın. geçmiş olsun
Başa dön
serhatkaya_06
MesajTarih: Çrş Nis 30, 2008 12:10 pm  Alıntıyla Cevap Ver

selamlar arkadaşlar benim de gözlerim de uyandıktan sonra yanma batma ve ışığa karşı aşırı hassasiyet oluşuyor her sabah bu şikayetler var lütfen bana da bi bilgi verin doktor gözümde üveit olmadığını sölüyor bişey yok diyor mayısta retinaya bakacaklar inşallah ciddi bişey yoktur bilgilerinizi önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim...
Başa dön
serhatkaya_06
MesajTarih: Çrş Nis 30, 2008 12:13 pm  Alıntıyla Cevap Ver

bir de göz altında damarlar cıktı ne yapacağımı şaşırdım lütfen yardım edin gözlerimin ağrısı beynime vuruyor ne yapacağım şaşırdım bu arada numune de teedavi görüyorum
Başa dön
lunique
MesajTarih: Çrş Nis 30, 2008 12:26 pm  Alıntıyla Cevap Ver

yanma batma ışık hassasiyeti üveitte de var fakat eğer üveit olsaydın çok kısa sürede (tedavi edilmeyince tabi) görme yetin de giderdi. bulutların arasından görüyomuş gibi olurdu. istersen sana benim göz doktorumu tavsiye edebilirim fakat hastanede çalışmıyo özel muayne olucaksın.
Başa dön
serhatkaya_06
MesajTarih: Çrş Nis 30, 2008 3:13 pm  Alıntıyla Cevap Ver

güzel bakar mı
Başa dön
benek
MesajTarih: Prş May 01, 2008 3:48 pm  Alıntıyla Cevap Ver

tşkler arkadaşlar ilginiz için yalnız dün bir doktora gittim ve üveiti
n arka gözümede geçmiş olduğunu söyledi.yani beni göz damlaları pek iyileştirmedi.korkunç derecede bvir görme sorunu yaşadığımı dr ma söylediğim halde ve düzenli olalarak kontrollerime gittiğim halde damla tedavisine devam etti.ayrıca görme bozukluğumun normal olduğunu gözlük numaramı n belkide değiştiğini söylemişti.evet görme bozukluğu yaptığını biliyorum ama gözlüklerimle bir ilgisi yokmuşdün gittiğim üveit konusunda türkiye de ilk 10 un arasına giren prof (çok zor şartlarla buldum isteyen herkese numarasını verebilirim)dediği şey hayır gözlüklerinle alakalı değil çatı akıyo sen camları değiştiriyosundu.yani gözlerimin durumu ilerlemiş hemen bugün kortizonlu tabletlere başladık6 ay tedavi süresince görme yetimin eskisi kadar olamayacağını ama şu durumdan daha ii olacağını açıkladı.üveitle evet yaşamak zorundaymış alışmaya çalışıyorum nedenini bulamıyolar neyin yaptığınıda ama şimdi en azından biraz içim rahat çünkü biliyorumki dr um bu konunun en iyilerinden biri.o kadar önemliki arkadaşlar yanlış doktor hastalığı ilerletebiliyo demekki yani ön üveitken arka üveit olmama ben birazda doktor tercihimden diye düşünüyorum.çünkü eğer bu konu beni aşar diyip başka bi dr a beni yönlendirseydi ve belkide çok daha erken yada kısa bir sürede bu kadar ardı ardına ataklar yaşamamış olacaktım ve şu anki görmem korkunç seviyeye gelmicekti.hepinize tşk ederim ilginiz için.umarım bende birilerine çaresiz benim gibi ne yapacağını bilemeyen insanlara yardımcı olabilirim.hepimize geçmiş olsun allah şifa versin
Başa dön
lunique
MesajTarih: Prş May 01, 2008 4:00 pm  Alıntıyla Cevap Ver

ilk üveit olduğum zaman beni de böyle geciktirmişlerdi. ben numaralı lens takıyorum lens allerji yaptı diye kaç hafta oyaladılar. şu anki doktorumu bulduğumda bi gözüm nerdeyse kör gibi hiç bişey göremiyordum. hemen kortizona başladı ve geçti. esksi gibi de görüyorum hiç bi kalıcı hasar bırakmadı. sende korkma umarım sende de bırakmaz. eğer cesaretin varsa ve tabi doktoruna güveniyosan gözden iğne olmanı tavsiye ederim. ağızdan alınandan çok çok daha etkili ama çok zor bişey gerçekten. o anda istemeden de olsa azıcık kıpırdarsan ya da doktorun eli kayıp bir milim yana batırırsa iğneyi kör olma ihtimalin oluyomuş. doktorunda sana güvenmesi gerekiyo tabi kıpırdamaman konusunda. ama ben şimdiye kadar 16 kere falan iğne oldum çok şükür hepsi çok rahat oldu. korku dışında tabi. bu hastalık stresle çok alakalı. bişeye fazla üzülünce falan oluyo. daha doğrusu üzüntü geçip rahatladığım zaman oluyo. doktor bana sürekli rahat iş rahat yaşam diyo başka bişey demiyo. ayrıca ağızdan kortizon hapı alırken çok dikkatli olman gerekiyo. eminim doktorun söylemiştir ama tuzlu yememen gerekiyo. benim suratım 1 gün içinde 2 katına çıkmıştı. inanılmaz şişiriyo çünkü çok yüksek dozlarda veriliyo. kısa sürede de yavaş yavaş azaltılıp kesiliyo. çok dikkatli ol yiyeceklerine çok dikkat et. geçmiş olsun
Başa dön
benek
MesajTarih: Cum May 02, 2008 11:00 am  Alıntıyla Cevap Ver

yaa o gözden yapılan iğnelerden o kadar çok korkuyorum cesaretim hiç yok ama tabi olması gerekiyosa olurum ama dediğim gibi elim ayağım titrerken gözümü kırpmamam mümkün değil gibi sanki.peki tabletlerle iyileşme gerçekleşmezmi acaba 6 aylık bi tedavi biliyorum ve yediklerime çok dikkat ediyorum neredeyse aç geziyorum.uyarın ve ikazın içn çok tşk ederim.
Başa dön
lunique
MesajTarih: Cum May 02, 2008 11:06 am  Alıntıyla Cevap Ver

mutlaka o da işe yarar ama hem yan etkileri daha çok hem de daha uzun sürede etkisini gösteriyo. iğne ilacın 10 katı falan etkili ve direk göze olduğu için yiyeceklerine de dikkat etmene gerek olmuyo. bi de iğnenin 2 hafta boyunca etkisi oluyo. eğer düzelme görmezse doktor 2 hafta sonra tekrar iğne gerekiyo.kendine güvenmiyosan sakın olma ama. onun nasıl bi korku olduğunu çok iyi biliyorum ve ister istemez refleks göz hareket ediyo. sabit bakmak o kadar zorki. bu arada aç kalmamak için en iyi şey eti form. çünkü sadece tuzlu diil baharatlı tatlı hepsi yasak. geriye de bişey kalmıyo zaten.
Başa dön
serhatkaya_06
MesajTarih: Cum May 02, 2008 4:50 pm  Alıntıyla Cevap Ver

selamlar hepinize okuduklarımdan sonra zaten kötü olan moralim sıfırın altına indi gözlerim cok ağrıyo ama üveit mi bilmiyorum uykum her zaman var göz altı şişlikler ve morluklar oluştu bakalım hayırlısı zaten ölümümüz bu hastalıktan kurtulmamız imkansız bundan şüphem yok kanser gibi bişey
Başa dön
virtue
MesajTarih: Cum May 02, 2008 8:20 pm  Alıntıyla Cevap Ver

arkadaşlar paylaşım şekliniz ve detaylı bilgilendirmeniz çok iyi..

teşekkürler..
erdem
Başa dön
Mesajları göster:   
Tüm saatler GMT +2 Saat

Sonraki başlık
Önceki başlık
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki
ASHAD - Ankilozan Spondilit Hasta Derneği Forum Ana Sayfası  ~  Hastalık Deneyimleri

Bu forum kilitlenmiştir, yeni bir başlık açamazsınız, cevap gönderebilir ya da mesajları değiştirebilirsiniz   Bu başlık kilitlenmiştir, cevap yazamaz ya da mesajları değiştiremezsiniz

Forum Seçin:  

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız